Alevi kurumları: ‘Kırmızıçiçek’e verilen cezayı kabul etmiyoruz’

DERSİM- Dersim Nazimiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Cemevi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kırmızıçiçek dahil dört kişiye verilen 7,5 yıl hapis cezası Alevi dernekleri tarafından protesto edildi. 2016 yılında Sinan Kırmızıçiçek’in de aralarında bulunduğu dört kişi gözaltına alınmış, haklarında ‘örgüt üyeliği’ ve ‘örgüt propagandası’ yapmak iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı. Sekiz yıl süren dava sonucunda yargılanan dört kişi ayrı ayrı 7,5 yıl hapse mahkum edildi.

Verilen cezalara tepki göstermek için Düzgün Baba Cemevi, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Demokratik Alevi Dernekleri, Pir Sultan Dernekleri bugün Düzgün Baba Cemevi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. Açıklamaya DEM Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu, Emek Partisi Dersim İl Örgütü Başkanı Ergin Tekin, DEM Parti Haklar ve İnançlar Komisyonu EşBaşkanı Yüksel Mutlu ve Dersim Barosu destek verdi.

Fotoğraflar: Gazete Duvar

DEMİRTAŞ: ‘CEZA İLE ALEVİLERE GÖZDAĞI VERİLMEK İSTENİYOR’

Açıklamada ilk sözü Düzgün Baba Cemevi Başkan Yardımcısı Musa Demirtaş aldı. Demirtaş, Kırmızıçiçek’in demokrasi, insan hakları ve Alevilerin eşit yurttaşlık mücadelesinde emek verdiğini belirterek Nazımiye Kaymakamı’nın Kırmızıçiçek’i tehdit ettiğini hatırlattı. Demirtaş, “Sinan Kırmızıçek şahsında Alevi örgütlülüğün Alevilerin eşit yurttaşlık mücadelesi cezalandırılmak istenmektedir. Bu cezayla Alevi toplumu ve kurumlarına gözdağı verilmek isteniyor, bu cezayı kabul etmiyoruz. Bizim açımızdan bu ceza yok hükmündedir.” ifadelerini kullandı.

MUTLU: ‘ALEVİLERE DÖNÜK ASİMİLASYON POLİTİKALARI DEVAM EDİYOR’

Demirtaş’ın ardından sözü DEM Parti Haklar ve İnançlar Komisyonu Eşbaşkanı Yüksel Mutlu aldı. Mutlu ifade özgürlüğünün ve Alevi inancının cezalandırılmasına tepki göstererek, “Bir an önce cezanın geri çekilip arkadaşımızın kendi mekanına, ziyaretgahına geri dönmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu kararı kabul etmediğimizi ve hükümetin bu politikalardan sonuç alamayacağını buradan bir kez daha söylüyoruz.” dedi.

DOĞAN: ‘KIRMIZIÇİÇEK’İN YERİ ZİNDAN DEĞİL DERGAHIDIR’

Demokratik Alevi Dernekleri EşBaşkanı Kadriye Doğan ise Kırmızçiçek’e verilen cezaya tepki göstererek şunları söyledi, “Bu dergahta hak yol hizmeti veren bir canımıza Türkiye Cumhuriyeti zindanlarının adres olarak gösterildiğine tanık oluyoruz. Arkadaşımızın yeri zindan değil dergahlarının başıdır. Cezayı kabul etmiyoruz.”

KALSEN: ‘MAĞDURİYETE BİR AN ÖNCE SON VERİLMELİ’

Yargılama dosyasında cezalandırmaya gerekçe gösterilen eylemlerin anayasada ve uluslararası sözleşmelerde güvence altına alındığını belirten Dersim Barosu Başkanı Fatma Kalsen ise şunları söyledi, “Haksız ve hukuka karşı olan cezalandırma kararın tekrar gözden geçirilmesini buradan açıkça talep ediyoruz. Hem inanç özgürlüğüne hem de ifade özgürlüğüne vurulan bu darbenin yarattığı mağduriyet bir an önce giderilmeli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x