Bir Sınırda Daha Tansiyon Yükseldi! Askerler Var

Kosova Başbakanı Albin Kurti, sosyal medya hesabından, Sırp birliklerinin Kosova sınırı yakınlarında havadan çekilmiş görüntülerini paylaştı. Kurti, “Sırp ordusunun özel birlikleri, Zubin Potok’un Banje köyü yakınlarında Kosova sınırından sadece birkaç metre uzakta gözlendi. Benzer şekilde, Bujanovc’un Oslare köyünde de kaydedildi.” dedi.

PROVOKASYON ENDİŞESİ

Kurti, Sırbistan Silahlı Kuvvetlerinin düzenli tatbikatlarını Kosova sınırı yakınında kasıtlı provokasyonlar için bahane olarak kullandığını belirtti. Askeri araçların sınıra bu kadar yaklaşmasının dahi normal olmadığını vurgulayan Kurti, birliklerin sınırı geçmeye çalışıp çalışmayacaklarını dikkatle izlediklerini bildirdi.

SIK GÖRÜLEN GERGİNLİKLER

Son yıllarda iki ülke arasında yaşanan gerginliklerin ardından Sırbistan’ın birkaç kez birliklerini Kosova sınır hattına yaklaştırdığına dikkat çekildi. Bu bağlamda, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in Kosova’yı “açıkça tehdit” ettiğini belirten Kurti, uluslararası toplumun duruma müdahale etmesi gerektiğini vurguladı.

ULUSLARARASI MÜDAHALE ÇAĞRISI

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin The Telegraph gazetesine verdiği röportajda Kurti, Kosova’nın Sırp işgalinden korunması için İngiltere’nin daha fazla asker göndermesi gerektiğini belirtmişti. Kurti’nin açıklamaları, uluslararası toplumun dikkatini bu gelişmelere çekmeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x