Kamu Bankalarının Ardından Özel Bankalar da Emekli Promosyonlarına Zam Yapacak mı?

Artan hayat pahalılığı karşısında düşük seviye kalan emekli maaşları ile geçinemeyen milyonlarca vatandaş, çareyi ikramiye ve promosyon ödemelerinde arıyor.

Yapılacak ek ödemeler ve sosyal yardımlar ile günü geçirmeye çalışan emeklilere ‘müjde’ olarak sunulan uygulamalardan biri de geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan promosyon değişikliği oldu.

12 BİN LİRAYA YÜKSELMİŞTİ

Erdoğan, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’tan oluşan kamu bankalarındaki promosyon tutarlarının seçimlerden önce değişeceğini belirterek, yeni ödemelerin maaşlara göre 8 bin ile 12 bin lira arasında değişeceğini söylemişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından yapılan açıklama ile, promosyon başvurularının 25 Mart tarihinde alınmaya başlanacağı, ödemelerin ise 28 Mart’ta hesaplara aktarılacağı kesinleşti.

Kayseri mitinginde promosyon çağrısını yapan Erdoğan, aynı zamanda milyonlarca emekli müşterisi bulunan özel bankalara seslenerek, kampanyalara zam yapılması çağrısında bulunmuştu.

ÖZEL BANKALAR PROMOSYONLARA ZAM YAPACAK MI?

Geçtiğimiz yıllarda birçok özel banka, kamu bankalarının oldukça üzerinde promosyon ödemesi yaptığı için, milyonlarca müşteri maaşlarını bu kurumlara taşımıştı. Mevcut şartlar altında, kamu bankalarının yeniden öne geçmiş olması, özel bankalardaki müşteriler için büyük bir sorun yaratıyor.

Bu durumun ardından harekete geçen özel bankalar, müşterilerini kaptırmamak için promosyon ödemelerine zam yapmaya hazırlanıyor. İş Bankası, Garanti BBVA ve birçok diğer özel bankanın, yeni dönemde yapılacak nakit promosyon ödemelerini emekliler için iki katı oranında artıracağı düşünülürken, Katılım Finans ve ING Bank’ın şimdiden emeklilere 15 bin liralık ödeme yaptığı bilinmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x